, Prezentare Generala - CLICK AICI PENTRU DETALII
Prezentare Generala
Școala primară durează cinci ani și este obligatorie pentru toți copiii. Cele mai multe școli primare sunt publice; statisticile MEN arată că mai puțin de 2 la sută din elevii sunt înscriși în învățământul particular. Vârsta de înscriere este de șase ani. O consecință a inscrierilor numeroase este existența mai multor schimburi, cu durata de la 8 am pâna la cel târziu 8 pm, de obicei cei din clasele primare învață în primul schimb. Educația este gratuita în școlile publice.

Primii cinci ani sunt predați de către un singur profesor (învățător), pentru majoritatea elevilor. Alte cadre didactice sunt folosite numai pentru câteva discipline de specialitate (de Limbi Străine, Informatică, etc.). De obicei, fiecare clasă are propria sală. Fiecare grup are propria sa denumire, de obicei, de an, urmat de o literă din alfabet (de exemplu, VII A înseamnă că este elev în al 7-lea an în clasa "A").
Materii studiate
3-4 ore de matematică
4-5 ore de Limba română
1 ora de Istorie