Școala din Colentina, de la înființare și până în anul 1968
Situata pe Soseaua Colentina, in imediata apropiere a raului cu acelasi nume, inainte de intersectia cu Soseaua Fundeni, Scoala cu clasele I-VIII nr 39 are o istorie care coincide, in mare masura, cu istoria invatamintului romanesc in limba romana.

Școala pe care o cinstim astăzi a fost inițial o școală sătească, începând cu anul 1938.

Ideea unui învățământ public și general s-a născut la noi în prima jumătate a secolului al XIX-lea. Interesul pentru școlile orășenești în Țara Românească și în Moldova a apărut în Regulamentele organice (1831-1832) prevedeau să se înființeze școala începătoare pentru ambele sexe de prin capitalele de județe.

Cu acest prilej se înființează și o instituție care să se îngrijească de deschiderea școlilor în orașele reședință de județ – Eforia școalelor, condusă până în 1848 de Petrache Poenaru (1799-1875).
Începând cu anul 1838, cântăreții de pe lângă bisericile din sate au dreptul de a primi, pe tot anul, din magazia de rezervă a statului, câte două chile de bucate și câte doi lei pe an de fiecare enoriaș sătean, cu îndatorirea d-a învăța copiii satului carte și cântări.
Primele școli sătești funcționau numai iarna, spre a da posibilitatea copiilor ca, în restul timpului, să-și ajute părinții la lucrarea câmpului. Reforma învățământului din 1864 instituia instrucțiunea obligatorie pentru toți copiii de ambele sexe, între 8 și 12 ani.
Ulterior, pe baza Legii asupra instrucțiunii din 5 dec. 1864, din nevoia îmbunătățirii școlilor primare rurale, s-a hotărât înființarea unor școli superioare denumite școale comunale rurale de model.
,  - CLICK AICI PENTRU DETALII
Școala Generală Nr. 39 din București a funcționat inițial ca școala sătească (anul înființării - 1838), iar din anul 1868 ca școala comunală de model. Trebuie menționat că în perioada 1848-1857 școala nu a funcționat, în acest timp deteriorându-se și localul.

Într-o cerere înaintată la 13 august 1868 Ministerului Instrucțiunii de către preotul A. C. Roșu, de la Mănăstirea Plumbuita, de pe raza comunei solicită să fie numit învățător. Dar Ministerul numește un aspirant care urmase cursurile preparatorii pentru școlile de model.
,  - CLICK AICI PENTRU DETALII
Sa amintim doar faptul ca la 20 de ani de la inceputurile invatamantului romanesc, aici in Colentina, lua fiinta o scoala care avea sa parcurga drumul greu de la chinurile nasterii pana la asezarea temeliilor solide ale invatamantului modern - racordat la tehnologiile actuale. Afirmatia poate parea hazardata, daca nu chiar fara acoperire. Numai ca cifrele pe care le vom produce, cu glasul la rece, speram sa fie convingatoare:

1838-1839, scoala a functionat cu 16 elevin inscrisi din care au frecventata 13;
in anul scolar 1868-1969, scoala a functionat cu doua clase a 24 de elevi;
in anii 1895-1896, sub impactul legii lui Tache Ionescu, scoala din Colentina a functionat cu 5 clase, fapt care denota ca era clasata ca scoala primara superioara.

Este necesar sa notam ca acest "altar de lumina" a luat fiinta intr-un spatiu rural, care abia in 1929, prin lege, este alipit sectorului 2 (de Negru) al Municipiului Bucuresti. Urmare a noului statut si a cresterii demografice a fost triplarea numarului de clase in anul scolar 1929-1930.
Saltul urmator, la fel de spectaculos s-a produs ca urmare a deciziei din 1 decembrie 1943 prin care primaria orasului Bucuresti declara comuna suburbana oras neresedinta de categoria I cu numele de "ORAS COLENTINA".
Prin legea din 1924, invatamantul primar romanesc se prelungea la 7 ani (clasele I-IV curs inferior si clasele V-VII curs superior sau supraprimar). Extinderea invatamantului primar a fost insotita si de dezvoltarea bazei materiale, direct proportional cu cresterea numarului de elevi. Astfel, conform programului elaborat de ministrul C. Angelescu, continuator al lui Spiru Haret, in Scoala Colentina s-a construit in 1935, o sala de atelier pentru tamplarie, iar pentru fete au functionat cursuri de gospodarie si menaj, lenjerie si cusaturi, covoare si cusaturi nationale. La toate acestea este suficient sa adaugam cifra elevilor care au frecventat scoala in perioada 1927-1930 si 1936 1945, anume 1038 elevi.

In anul 1950 orasul Colentina este incorporat municipiului Bucuresti. Fosta scoala Colentina va primi la 1 septembrie 1954 numele de scoala de 7 ani numita nr 39. In perioada de dupa reforma din 1948, scoala 39 va cunoaste o evolutie ascendenta ilustrata de numarul elevilor si al claselor:

694 in anul scolar 1952-1953
51 de clase si 1548 de elevi in anul scolar 1968 (cand s-a sarbatorit implinirea a 130 de ani de la infiintare)
1649 elevi in anul scolar 1976-1977, anul premergator cutremurului.

Numarul elevilor a fost in continua crestere pana in anul scolar 1989-1990, cand s-a cifrat la 2940 elevi.

Cresterea continua a numarului de elevi si de clase s-a datorat, in primul rand, calitatii corpului profesoral. Profesorii si invatatorii de inalta pregatire profesionala si cu tinuta morala ireprosabila au contribuit la cresterea prestigiului scolii.
Personalitatea scolii s-a conturat treptat, mai ales prin performanta elevilor. De-a lungul anilor, Scoala 39 a furnizat inteligenta tuturor liceelor de prestigiu din Capitala.
Astfel. "batrana doamna din Colentina" si-a creat o veritabila aura, impunandu-se ca una dintre cele mai solide institutii de invatamant.
Imagini de arhivă
,  - CLICK AICI PENTRU DETALII
Imagini actuale: curtea școlii, localul vechi, intrarea, elevii în curtea școlii
140 de ani de la înființarea școlii